ObuvZona.skBlog/Výroba obuvi krok za krokom. Ako vznikajú topánky značky Gabor?
Výroba obuvi krok za krokom. Ako vznikajú topánky značky Gabor?
Nemecká značka obuvi Gabor, ktorá je synonymom pre eleganciu a kvalitu, otvorila svoju prvú továreň v Barmstedte pri Hamburgu. Ako jedna z mála značiek však svoju výrobu nepresunula neskôr do Ázie. Topánky Gabor sa od roku 1997 vyrábajú v slovenských Bánoviciach nad Bebravou, kam nedávno smerovali naše kroky. Poďte sa spoločne s nami pozrieť, čo všetko sa skrýva pod pokrievkou výroby obuvi.
Už ste niekedy premýšľali nad tým, čo predchádza zhotoveniu kvalitných topánok? Značka Gabor ctí tradíciu výroby a zakladá si na precíznom spracovaní aj dômyselných strihoch. Nehrozí tak dovoz nekvalitného tovaru, ktorý vám v botníku vydrží sotva jednu sezónu. Jeden pár topánok sme si skúsili vyrobiť aj my. Voľba padla na spoločenskú obuv, ktorá sa hodí nielen na večierky alebo posedenie s priateľmi, ale aj na bežné nosenie.
Poctivá ručná práca
Zo všetkého najskôr naše kroky smerujú priamo ku katalógu produktov, v ktorom nám padne do oka elegantný nadčasový pár v čiernej farbe. Pretože sa blížia prvé jarné dni, volíme výraznejšiu červenú farbu v kombinácii s veselým kvetinovým motívom, ktorý skvele doplní každý elegantný outfit.
Presúvame sa priamo na miesto činu, kde pod rukami šikovných výrobcov vzniká nová trendová obuv. Najprv si zo zvoleného materiálu pripravíme výseky vrchných dielov a diely podšívok. Jednotlivé časti je potrebné vysekávať ručne pomocou šablón, aby topánky sedeli budúcemu majiteľovi presne tak, ako majú.
Po výseku prichádza na rad spojenie vrchných dielov s podšívkou a všetko následne mieri priamo k šijaciemu stroju. „Pri výrobe je obzvlášť potrebné dať si pozor, ktorú časť kam dávame," upozorňuje obuvnica, ktorá nás zasväcuje do procesu celej výroby. Sami sa tak čoskoro presviedčame, že pri takejto práci sa výrobcovia nezaobídu bez dôslednosti, starostlivosti a hlavne trpezlivosti. Zvršok topánky treba priložiť na šablónu s maximálnou presnosťou, nikde nesmie nič odstávať ani prebývať.
Jamile máme obe topánky skompletizované, je na čase zapojiť trochu sily. Nasleduje pripojenie podpätku. Ten je treba k obuvi pribiť a následne upevniť obe topánky cvoky.
Obuv, ktorá vzniká srdcom
„Bota, ktorú si sami vyrobíte, získava úplne inú hodnotu," konštatuje s úsmevom Petra, majiteľka obuvi Zóna.
Pred samotnou módnou prehliadkou však nesmieme zabudnúť ešte na posledný krok, ktorým je pridanie stielky. Pojmom stielka sa označuje vložka v topánke, ktorá tvorí buď priamo súčasť obuvi, alebo je iba vlepená či vyberateľná. Práve vďaka správnej dĺžke stielky si môže majiteľ topánok užívať ničím nerušené pohodlie celý deň.
Doladíme posledné detaily, ako sú decentné mašličky, ktoré krásne podčiarknu eleganciu topánok. Celý výsledok nechávame premerať odborným okom obuvníka a voilá, máme hotovo!
„Topánky máme vyrobené a vy vidíte, koľko sa za výrobou schováva ľudské práce," komentuje výsledok Petra a nadšene sa rovno púšťa do skúšania nového páru. Spojenie „Obujte sa s radosťou" hneď získava tak trochu iný rozmer.
Topánky sedia presne tak, ako majú a Petra sa raduje z finálneho výsledku, za ktorým stojí viac ľudskej práce a úsilia, než sa možno môže na prvý pohľad zdať. Sami sa presviedčame o tom, že vyrobiť kvalitné topánky si vyžaduje veľa trpezlivosti a energie, ale zároveň aj starostlivosti a lásky k remeslu. A práve vďaka tomu môže nový pár topánok prinášať dlhoročnú radosť svojim majiteľom.
Podľa zákona o evidencii tržieb je predávajúci povinný vystaviť kupujúcemu účtenku. Zároveň je povinný zaevidovať prijatú tržbu online. V prípade technického výpadku potom najneskôr do 48 hodín.